Aknė – sudėtinga, atkakli, laiko ir pastangų reikalaujanti lėtinė odos liga, kuri vargina tiek paauglius, tiek suaugusius, moteris ir vyrus. Šiais laikais aknė yra gan dažna odos liga, kuri atsiranda dėl užsikimšusių porų, hormoninių pokyčių, streso ir neteisingos mitybos.
Aknė ir jos priežastys
Kaip dažniausiai nutinka, tinkamai neprausiamos, nepilinguojamos odos poros užsikemša riebalais ir negyvomis ląstelėmis. Susikaupę riebalai yra akninių bakterijų maistas. Pradėjus daugintis bakterijoms, iškyla spuogas, neretai skausmingas, nors paties spuogo dar nesimato – jį galima tik užčiuopti. Jei žmogaus odos imunitetas yra silpnas, išauga tikrai skausmingas spuogas, kuris taip lengvai ir greitai nepradingsta. Ir tokių spuogų yra daug.
Streso lygis ir pastovumas, neteisinga mityba, hormonų pusiausvyros sutrikimai turi nepaprastai daug įtakos odos imunitetui, todėl aknės gydymas yra kompleksiškas. Jei aknė paaugliui kyla rudenį, pasibaigus vasaros atostogoms ir poilsiui, akivaizdu, kad tai yra streso pasekmė. Prireikia rimtų ir nuolatinių žmogaus pastangų mažinant stresą sukeliančias priežastis, keičiant požiūrį, išmokstant atsipalaiduoti, skiriant laiko sau, galų gale – pradėti save mylėti. Tik taip aknės gydymas gali duoti rezultatų.
Kita priežastis, kodėl atsiranda aknė – tai neteisinga mityba. Saldumynai, alkoholis, angliavandenių ir riebalų gausus maistas veikia odą. Tam nebūtina sirgti akne – tai kiekvienas pastebi po persivalgymo per šventes, atostogas ar savaitgalį. Tik aknė ir jos bakterijos šį poveikį šimteriopai sustiprina. Taigi jei skausmingi spuogai jus vargina net tada, kai esate atsipalaidavę, atostogaujate ir gerai pailsite, akivaizdu, kad jūsų aknės gydymas yra tiesiogiai susijęs su mityba.
Dar viena priežastis, dėl kurios padidėja odos riebalų gamyba – tai hormonų pusiausvyros sutrikimai, dažniausiai prasidėjus brendimui, veikiant stresui, kurie išbalansuoja hormoninę sistemą, arba atsiranda dėl įvairių kitų ligų. Tuomet reikia endokrinologo ir ginekologo pagalbos.
Svarbu suprasti, kad odos bakterijos yra protingos ir moka prisitaikyti prie įvairių sąlygų. Jei jos negauna riebalų, bakterijos pasidaro apsauginę membraną ir ne miršta, o toliau gyvena. Jos laukia savo valandos, t. y. neteisingos veido odos priežiūros, padidėjusios odos riebalų, savo maisto, gamybos. Tad jei turite aknės bakterijų ir suvaldėte savo odos riebalų gamybą, tai nereiškia, kad aknės gydymas yra baigtas. Aknė visada lauks, kol vėl sudarysite jai tinkamas sąlygas. Štai dėl ko teisinga veido odos priežiūra, mityba ir gyvenimas be streso visada eina kartu, o teigiamą rezultatą duoda tik nuolatinis rūpinimasis oda.
Spauskite čia, jei norite sužinoti, kaip kosmetologė Rasa Šnirienė įveikė aknę.